Masaż tajski to tradycyjna terapia łącząca akupresurę, zasady indyjskiej ajurwedy oraz wspomagane pozycje jogi.
Oparty jest on na różnorodnych technikach, takich jak masaż głęboki, stymulacja stawów i ucisk punktów spustowych (akupresurowych). W trakcie sesji terapeuta korzysta z dłoni, kolan, nóg oraz stóp, angażując całe ciało w proces terapeutyczny.
Historia masażu tajskiego sięga 2500 lat. Za prekursora i mistrza tej tradycyjnej praktyki masażu przyjmuje się Jivaka Komar Bhaccha, żyjącego w Indiach między VI a V wiekiem p.n.e.
Relacje na temat Jivaka można znaleźć w starożytnych tekstach buddyjskich, gdzie został odnotowany ze względu na niezwykłe umiejętności medyczne, jego wiedzę z zakresu ziołolecznictwa oraz leczenie ważnych postaci swoich czasów, włączając w to samego Buddę.
Przez kolejne wieki masaż tajski ewoluował, wzbogacając się o miejscowe praktyki a także elementy medycyny chińskiej, w szczególności techniki akupresury. Więcej na temat historii masażu tajskiego możesz przeczytać tutaj.
Do uzyskania licencji na wykonywanie tradycyjnego masażu tajskiego konieczne jest ukończenie co najmniej 800 godzin szkolenia praktycznego zakończonego egzaminem oraz rejestracja w Tajskim Departamencie Ministerstwa Zdrowia Publicznego.
Najbardziej renomowaną i znaną szkołą masażu w Tajlandii jest Świątynia Wat Po, która od wieków stanowi centrum medycyny i masażu tajskiego. W studiach masażu May Thai zatrudniamy wyłącznie najlepsze masażystki które ukończyły szkołę masażu świątyni Wat Po.
Kto może korzystac z masażu tajskiego ?
Masaż tajski bardzo dobrze sprawdza się u osób w każdym wieku a nawet u dzieci poczawszy od 4 roku życia.
Jakie są przeciwskazania do masazu tajskiego ?
Przeciwwskazania do masażu tajskiego obejmują w szczególności osteoporozę oraz inne choroby związane ze znacznym osłabieniem struktur kostnych. Kolejnym istotnym przeciwskazaniem do masażu jest ciąża. Stymulacja punktów akupresurowych na stopach w czasie ciąży może nawet prowadzić nawet do tak poważnych skutków jak poronienie. Pełna lista przewskazań do masażu tajskiego znajduje się tutaj
Jak często korzystać z zabiegów masażu tajskiego?
Jeśli masaż ma na celu zniwelowanie bólu pleców lub regenerację i poprawę ogólnej kondycji ciała, optymalne podejście to dwa lub trzy zabiegi masażu tajskiego w tygodniu. W przypadku relaksacyjnego masażu tajskiego z użyciem olejków oraz masażu stóp nie ma ściśle określonych zaleceń dotyczących częstotliwości przeprowadzania sesji.
Odmiany masażu tajskiego
Masaż tajski posiada różnorodne odmiany, z których każda ma swoje unikalne cechy i korzyści. Oto kilka najpopularniejszych odmian masażu tajskiego:
Masaż Tajski Klasyczny: Jest to tradycyjna forma masażu, która obejmuje wykorzystanie akupresury, głębokich nacisków i rozciągania mięśni. Pomaga w łagodzeniu napięcia mięśniowego, poprawie postawy i elastyczności ciała oraz stymulacji krążenia. Zapewnia uczucie długotrwałego relaksu.
Więcej o masażu klasycznym przeczytasz tutaj
Masaż Tajski Olejkowy: Ta odmiana masażu łączy zmodyfikowane tajskie techniki klasyczne z użyciem olejku do masażu. Z pomocą długich głaszczących ruchów składniki odżywcze zawarte w olejku są delikatnie wmasowywane w skórę, powodując stan głębokiego relaksu oraz ujędrnienie i odżywienie skóry.
Tajski masaż olejkowy stosuje się w celu uspokojenia stanów nerwowych oraz rozładowania negatywnych skutków sytuacji stresogennych.
W naszym salonie oferujemy również bardziej intensywną odmianę masażu olejkowego znaną jako Tajski Masaż Sportowy, gdzie dodatkowo używamy technik masażu głębokiego oraz specjalnych balsamów mentolowych pomocnych w przypadku obrzęków i kontuzji. Masaż sportowy jest doskonałym uzupełnieniem treningu siłowego.
Więcej o tajskim masażu olejkowym przeczytasz tutaj a o sportowym tutaj
Masaż Tajski Gorącymi Olejkami:
Technika masażu nie różni się znacząco od tej używanej w tradycyjnym masażu olejkowym natomiast zastosowanie ciepłych olejków podczas masażu przynosi jeszcze głębszy efekt relaksacyjny.
Ciepło emitowane przez gorący olejek przyspiesza przenikanie aktywnych składników odżywczych w głąb skóry oraz naturalnie przywraca równowagę energetyczną organizmu.
W zależności od preferencji i oczekiwanego efektu terapeutycznego do wyboru oferujemy wyselekcjonowane olejki eteryczne o których więcej przeczytasz tutaj
Masaż Tajski Stóp: Masaż ten nazywany też refleksoterapią skupia się na nogach i stopach. Wykorzystywane są tutaj techniki olejkowe oraz odpowiednio dobrane balsamy pielęgnacyjne. Podczas masażu uciskane są specjalne punkty na stopie, które według filozofii odpowiadają poszczególnym narządom wewnętrznym człowieka.
Doskonale usuwa uczucie „ciężkich nóg” oraz działa na redukcję napięcia, pobudza organy wewnętrzne i dostarcza ogólnego uczucia ulgi. Więcej o tajskim masażu stóp przeczytasz tutaj
Masaż Tajski Klasyczny
Masaż Tajski z Gorącymi Olejkami Aromatycznymi
Masaż Tajski Stóp